Трима отиват на съд за кражба от музея „Освободителна война“

13:34, 16 яну 17 25 373 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Окръжна прокуратура – Русе внесе в съда обвинителен акт срещу служителки в музей и колекционер за извършена кражба на експонати за 467 334 лева от музей „Освободителна война“- гр.Бяла

Обвинението срещу Димитрина М., Татяна Й. и Тошко С. е за това, че от началото на 2008 г. до 03.10.2013 г. в гр.Бяла, обл.Русе, в условията на продължавано престъпление – на неустановен брой пъти, след предварителен сговор, в немаловажен случай, отнели чужди движими вещи от владението на Община Бяла, без тяхно съгласие, с намерение противозаконно да ги присвоят

Сред откраднатото имущество са две пушки Крънка, две карабини Бердана, Пушка Бердана, униформа — снаряжение и оръжие на Подпоручик от 5-ти Гренадирски Киевски полк, униформа — снаряжение и оръжие на Редник от Лейбгвардейски сапьорен батальон, униформа — снаряжение и оръжие на Матрос от гвардейския екипажа, ефрейтор, униформа - снаряжение и оръжие на Матрос, редник, униформа - снаряжение и оръжие на Матрос от флотски екипаж, мл. унтер офицер, униформа — снаряжение и оръжие на Матрос от флотски екипаж – редник, униформа - снаряжение и оръжие на Щабс офицер от гвардейски екипаж, униформа — снаряжение и оръжие на Матрос от флотски екипаж – редник/, един брой параходен фенер, 11 броя пики — улански, хусарски, кирасирски и казашки, 9 бр. фотографски репродукции на оригинални картини и гравюри, Емайлирана музейна указателна табела на руски език, Музейна указателна табела. Всички предмети включени в Научно-спомагателния фонд на музей “Освободителна война“, понастоящем Исторически музей – Бяла.

Общата стойност на предметите е 467 334,90 лв. и кражбата е в особено големи размери и представлява особено тежък случай. По отношение на двете обвиняеми кражбата е извършена от длъжностни лица, които са се възползвали от служебното си положение и предмет на кражбата са оръжия.

Срещу Тошко С. е повдигнато обвинение и за това, че на 11.08.2014 г. в гр.Ямбол, държал повече от три археологически обекта по смисъла на Закона за културното наследство, представляващи движими културни ценности, национално богатство, които не са идентифицирани и регистрирани по съответния ред – осем различни сребърни и медни антични монети.

През 1907 г. по инициатива на Всенародния комитет „Цар Освободител Александър ІІ“ били създадени музеи в памет на Руско-турската Освободителна война по местата, където се намирали седалищата на Главната квартира - гр.Плевен, гр.Пордим, Горна Студена и гр.Бяла. За създаването на тези музеи от Русия и от Румъния било изпратено дарение, състоящо се от голямо количество униформи и оръжия от Руско-турската освободителна война. Предметите били разпределени между новосъздадените военноисторически къщи-музеи, като част от понтонен мост, понтонни лодки, херцови мини, моряшки униформи, пушки и др.флотски принадлежности били експонирани в къщата-музей в гр.Бяла.

Двете обвиняеми били служители в музея, а обвиняемият Тошко С., като бивш военен проявявал интерес към оръжия и военни униформи от различни епохи. В дома си в гр.Ямбол държал своята колекция от оръжия и старини предмети, а в наета банкова касета съхранявал 9 броя монети, осем от които представлявали археологически обекти. Обвиняемият посещавал музеи в страната и в чужбина, където снимал експонираните в тях военни униформи и оръжия, събирал и литература, свързана с използваните от руската имперска армия униформи.

В началото на 2008 г. посетил музея в гр.Бяла и се запознал с двете обвиняемите. Разгледал изложените оригинални униформи, оръжия и преценил, че голяма част от тях са уникални и от тях има единични бройки само в големите руски музеи. Това се отнасяло за униформите и пиките, тъй като същите се съхранявали трудно. Преценил, че могат да бъдат продадени на частни колекционери, тъй като били голяма рядкост в Русия.

Предложил на двете обвиняеми заедно да откраднат част от изложените експонати и да ги подменят с други, които той щял да им осигури. Срещу това им предложил определена сума пари и те се съгласили. Тошко С. започнал да идва в музея в гр.Бяла, като носел вещи необходими за подмяната. Оригиналните вещи били изнесени от музея от обвиняемите, а на тяхно място в експозицията били поставени имитации, подобни вещи с лошо качество или просто не било поставено нищо.

След извършена на 12.09.2013 г. проверка от Инспектората за опазване на културното наследство към Министерство на културата в музея „Освободителна война“-гр.Бяла била констатирала липсата на голям брой експонати.

Предстои делото да се разгледа от Окръжен съд – Русе.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама