Стийв Ханке: В случая с КТБ са замесени и политици

18:31, 19 юли 15 / Политика 25 544 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Мистерията с Корпоративна търговска банка (КТБ) е много заплетена и така и не се разбра какво се е случило, но е ясно, че в него са замесени и политици, каза икономистът Стийв Ханке, известен като „баща на валутния борд в България“ в интервю за bTV. 

“Така и не се разбра какво точно се е случило”, каза Ханке. “Очевидно е, че банковият регулатор носи отговорност, но вероятно и някои правителствени елементи са замесени. Играта е политическа. Когато нещо се замете под килима по подобен начин, е ясно, че и политиците са замесени. Не знаем кои са те, защото техните имена не са назовани официално”, добави Ханке и коментира, че случаят носи лош имидж както на БНБ, така и на страната като цяло. 

Икономистът коментира и драмата с Гърция. Той посочи, че ако банките в България затворят и българите могат да теглят само по 60 лева на ден, това ще бъде катастрофа. По думите му, обаче, подобна опасност няма, защото България е във валутен борд.  

„Левът е клонинг на еврото, без страната да е в еврозоната. В резултат на това фискалната система на България е много дисциплинирана. Държавният ви дълг е равен на едва 29% от БВП. Всичко това се дължи на валутния борд“, заяви Ханке. 

Според него Гърция е влязла в еврозоната, без изобщо да бъде готова да приеме еврото. От друга страна никой в еврозоната не си е дал сметка, че по този начин създава един гигантски морален риск с потенциал за лош режим на работа. „Съвсем очаквано системата в Гърция започна да работи лошо“, посочи икономистът. „Те започнаха да харчат пари и взеха много пари назаем, които никога няма да върнат. Така се стигна до тази катастрофа, която започна още при първото им спасяване през 2010 година.“

Ханке коментира, че българите, работещи в Гърция, имат съвсем сериозно основание да се притесняват какво ще се случи. Той посочи, че там управлява комунистическо правителство, което е напълно некомпетентно и няма никаква идея какво прави. „Те унищожават банковата система“, заяви Ханке. „Има четири банки, в които са съсредоточени около 85% от парите в страната. Те са подложени на унищожение и това ще донесе големи проблеми. Положението в Гърция може да стане още по-лошо.“

Ханке отбеляза, че банките в Гърция са много близо до банкрута. „Големите четири са в тежко положение и трябва да бъдат подкрепени“, каза той. „Но правителството няма пари, а европейците нямат желание. Имаме истински проблем. Единият начин е те да бъдат рекапитализирани по кипърския модел – ако имате депозит, те могат да ви кажат, че ще си получите 70% от парите, а другите ни трябват за рекапитализация. Другата вероятност е рекапитализация на банките майки чрез продажба на дъщерните им дружества в другите държави. Това вече се случва.“ 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама