Кметът на Бургас похвали световната шампионка по шахмат Нургюл Салимова

13:28, 18 ное 15 / Любопитно 25 367 Шрифт:
"Уверен съм, че зад всеки голям успех стоят много усилия, воля и не на последно място любов към играта. Световната титла, която спечели, е повод за голяма радост и гордост. Смело напред и още престижни отличия". С тези думи кметът Димитър Николов се обърна към младата надежда на шахматен клуб "Бургас 64" Нургюл Салимова. Градоначалникът поздрави за големия успех и треньора на шахматистката Живко Жеков.

Победата на Нургюл е доказателството, че с желанието, амбицията, всеотдайността и таланта на един състезател, и с професионалните умения на един успешен треньор, могат да се преодолеят всякакви граници. "Нюргюл се състезава за нашия град и ние си я смятаме за бургазлийка", каза още кметът по време на срещата с младата шампионка.

Той не скри удивлението си, че Нюргюл е  усвоила тънкостите на играта от наставника си Живко Жеков предимно по скайп.

Преди световната титла от Порто Карас, Гърция, Нургюл Салимова има спечелени републикански първенства още от 6-годишна възраст.

На срещата с бургаския градоначалник присъстваха и съотборници на шампионката, които също вече имат завоювани победи на престижни турнири: Ефим Кан - вицерепубликански шампион по БЛИЦ до 10 г, Виктория Златева - победител на турнир Купа Тримонциум до 8 г., Деница Петкова - второ място на турнир Купа Тримонциум, Явор Николов - четвърти на републиканско първенство до 10 г.,Николай Желев - победител на турнир Морско конче до 8 г., Стилян Костадинов, отличен 100 % на републиканското отборно първенство.

Община Бургас се ангажира да поеме разходите на всички състезатели на клуба, които спечелят квоти за Световното в Ханти-Мансийск,Русия.