"Правосъдие за всеки“ внася в парламента седем предложения за радикална съдебна реформа

15:11, 01 дек 15 25 250 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Национална гражданска инициатива „Правосъдие за всеки“ ще внесе в Народното събрание своите седем предложения за радикална съдебна реформа, подкрепени с подписи на граждани от цялата страна. Веднага след това те ще бъдат представени и на президента Росен Плевнелиев. Това ще се случи утре преди обяд, съобщиха от организацията.

Припомняме, че от „Правосъдие за всеки“ представиха тезите си за необходимостта от дълбока реформа в съдебната система на тазгодишното събитие в София, на което участваха бившият главен прокурор на Румъния Моника Маковей и българският правосъден министър Христо Иванов. Позицията се за съдебна реформа от „Правосъдие за всеки“ представиха и пред парламентарните групи на Реформаторския блок и БСП, спред лидера на ДПС Лютфи Местан и министър-председателя Бойко Борисов.

"Шест от седемте ни предложения за съдебна реформа са внесени в Народното събрание от народни представители между първо и второ четене на проекта за изменение и допълнение на Конституцията и следва да бъдат обсъдени и гласувани от пленарния състав на Парламента в следващите решителни дни.“, пишат от гражданската инициатива. Ето и седемте точки, които според инициативата описват точно от каква реформа се нуждае българската съдебна система:

Без методическо ръководство на главния прокурор върху дейността на прокурорите. Намаляване на мандата на главния прокурор от 7 на 5 години. Нова длъжност – зам.-главен прокурор за борба с корупцията, независим в дейността си от Главния прокурор Две колегии във Висшия съдебен съвет – прокурори не кадруват съдии Намаляване мандата на членовете на Висшия съдебен съвет от 5 на 3 години. Намаляване на парламентарната квота на Висшия съдебен съвет от 11/единадесет/ на 7/седем/ членове.

     6. Явно гласуване във Висшия съдебен съвет по всички кадрови въпроси

     7. Обжалваемост на всички административни актове по съдебен ред.

От „Правосъдие за всеки“ подчертават, че законът за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление позволява на гражданите да внесат исканията си в Народното събрание и задължава народните представители да ги разгледат.

 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама