Пускат в продажба календара "Пловдив в миналото"

08:08, 07 дек 15 / Култура 25 336 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Луксозен стенен календар, озаглавен "Пловдив в миналото" пуска в продажба от днес Регионалният исторически музей в Пловдив. Изданието с размери 47 на 67 см, включва едни от най-ценните фотодокументални свидетелства, създадени от 70-те години на XIX в. до средата на XX в.

Колекционерският тираж ще бъде наличен в музейните магазини на експозиция "Съединение на България от 1885 г." на пл. "Съединение" и експозиция "Българско Възраждане" на ул. "Цанко Лавренов". До януари 2016 г. календарът може да бъде закупен на промоционална цена 6 лева.

В изключително качество са показани великолепни фотографии от легендарни майстори на обектива - Димитър Кавра, Георги Данчов - Зографина, братя Карастоянови, братя Кацарови, Вацлав Велебни, Никола Стаменов, Андрей Андреев.

Изображенията са съхранили следите на онзи пловдивски дух и очарование, които и днес захранват самочувствието на пловдивчани, че живеят в най-стария жив град на Европа.

В календара са поместени фотоси на улици, площади и природни забележителности, които днес са променени или напълно изчезнали - първата панорама на Пловдив от 1873 г., старият мост на Марица и придошлата река, емблематичният ресторанта на Сахат тепе, площад "Джумая" като пиаца за таксита, сградата на аптека "Марица", за чийто колорит все още се говори от уста на уста, главният павилион на Първото българско земеделско-промишлено изложение, Военният клуб в оригиналния му вид преди пожара от 1927 г. и др.

Прелистването на всяка страница отваря нова тема, а освен образи, останали като символи за миналото на вечния град, календарът съдържа и любопитна информация за миналото на Пловдив.

Текстовете към фотографиите разказват как е унищожено Марково тепе и кога започва озеленяването на останалите хълмове, кой е първият пътешественик, описал часовниковата кула на Сахат тепе, какви са предишните наименования на площад "Римски стадион", кои са архитектите, дали облика на Главната, защо в продължение на хилядолетия Трихълмието е било душата на града, а "Узун чаршия" е наричана "търговското сърце", какви са фактите около организирането на Първото българско земеделско-промишлено изложение, създаването на градината "Цар Симеон" и удостояването на Димитър Кудоглу с прозвището Най-голям дарител на българското здравеопазване.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама