Коледни картички от края на ХІХ и началото на ХХ век пази Историческият музей в Г. Оряховица

15:46, 25 дек 15 / Култура 25 358 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Счита се, че идеята за коледната картичка се ражда преди 220 години, когато в края на 1794 г. английският художник Добсън рисува на картон първото коледно поздравление, разказват уредниците на Музея. Добсън обаче не е първооткривателят на наивистичните честитки с религиозни мотиви.

От писанията на хронисти става ясно, че подобни миниатюрни гравюри са изработвани още в средновековните манастири. През ХIХ век френският гравьор Филип Шофар придава светски характер на изобретението на Добсън.

Той рисува картичките върху покани за коледни балове и тържества. Няколко години по-късно неговият сънародник, художникът Демезон,  предложил коледните картички да се изпращат с пощенски дилижанси до получателите.

Но идеята му нямала успех във Франция. Полицията проявила нездрав интерес към съдържанието на посланията върху честитките и французите набързо се отказали от услугите на пощенската служба. Истинската пощенска картичка с коледни мотиви, каквато познаваме днес, се появява в Англия през 1843 г. Сър Хенри Коул, основател на прочутата лондонска галерия „Виктория и Албърт“, поръчва на своя приятел, художника Джон Хорсли да му направи 40 еднакви литографии, на които е изобразено голямото му семейство, наредено около коледната трапеза.

Зад него на втори план са нарисувани сцени на състрадание и милосърдие – фамилията Коул раздава храна и дрехи на бедните. Надписът гласи: “Весело Рождество и Щастлива Нова година”. От този момент нататък поздравителните картички бързо се превръщат в индустрия. Започва производството им и за други празници – религиозни, национални и лични.

Истинският бум настъпва на границата между ХIХ и ХХ век, когато дагеротипията и фотографията допринасят за тяхното невероятно многообразие. От този период са и най-ранните картички, съхранявани в колекцията на Исторически музей – Горна Оряховица. Най-старите честитки, съхранявани в музея, са с различни изображения, но на тях все още липсва усмихнатият Дядо Коледа, нарамил чувала с подаръци, заобиколен от верните си елени.

Наред с класическите религиозни сюжети, празничните картини в началото на ХХ век са свързани с красиви девойки, усмихнати коминочистачи, приказни зимни пейзажи или смирени дечица, молещи се пред украсената елха. Съвсем в духа на времето покрай традиционните подаръци проблясват войнишки саби или пушки.

Не липсват и закачливите картички с различна тематика – палави младежи, подпийнали компании, пияни джуджета или коледно преследване на прасета. Сред хилядите екземпляри се откроява и картичка от 1912 година с юношата Борис III във военна униформа. Именно с неговия лик е свързана появата на първата илюстрована честитка в Княжество България, отпечатана през 1896 година по случай покръстването на престолонаследника в източноправославната вяра. 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама