Културното наследство – приоритет за българското председателство на Съвета на ЕС

16:36, 22 фев 17 / Свят 25 296 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

Културното наследство е един от приоритетите по време на предстоящото българско председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 г. Това бе акцент в словото на зам.-министъра на културата в служебното правителство Боряна Христова днес по време на срещата на Съвета на министрите на културата от Югоизточна Европа (ЮИЕ), цитира БГНЕС.

Срещата в Тирана бе открита от министъра на културата на Албания Мирела Кумбаро, приветствие поднесе лично министър-председателят на Албания Еди Рама. Темата на срещата е свързана с ролята на културата за устойчиво управление.

В специално видео обръщение към участниците в престижния форум генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова изтъкна значимостта му за утвърждаване ролята на културата за устойчиво развитие. Бокова даде висока оценка на дейността на Съвета на министрите на културата в ЮИЕ и потвърди ангажираността на ЮНЕСКО в подкрепа на дейността му. Приветствия поднесоха и представители на Европейския съюз и Съвета на Европа.

„През 2018 г. България за първи път ще председателства Съвета на Европейския съюз и в момента сме във фаза на активна подготовка за тази висока отговорност. Същевременно, 2018 ще бъде и Европейска година на културното наследство, решението за което предстои да бъде финализирано в най-скоро време”, отбеляза зам.-министър Боряна Христова. Тя посочи, че културното наследство и свързаните с него политики са изправени пред нови предизвикателства, най-сложното сред които е необходимостта от приложението на нов, интегриран модел в управлението му.

„Връзката между културното наследство, културната идентичност и гражданите е от голямо значение за повишаване на толерантността и връщане към цялостна общност - в отговор на евроскептицизма и нарастващото разединение”, изтъкна проф. Христова. В изказването си тя засегна и темите за борбата с нелегалния трафик на културни ценности, дигиталния напредък и иновативните технологии, нематериалния принос на културата и изкуството за повишаване качеството на живот като дългосрочна цел. „Трябва да поставим акцент върху визията за бъдещето на културния сектор, като се вземат предвид някои от ключовите фактори и условия за създаване на културния продукт - цифрова среда, единен пазар, защитени авторски права, предприемачеството и алтернативното финансиране в областта на културните и творчески индустрии”, посочи проф. Христова.

В срещата днес участват и представители на ЮНЕСКО, Европейския съюз, Съвета на Европа и други междуправителствени организации, както и някои страни – наблюдателки.

Предвижда се в края на форума в албанската столица министрите и ръководителите на делегации да приемат общо изявление. 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама